Snímací aparát lze kdykoliv vyjmout z úst a pokud chceme, aby léčba tímto aparátem měla smysl, je nutné aparát nosit stále v ústech. Takže pokud leží mimo ústní dutinu, třeba někde na poličce, tak nemá žádný léčebný efekt. Fixní aparáty jsou nalepeny přímo na zuby a pacient si je nemůže během léčby sundávat, a proto tyto rovnátka pracují mnohem lépe a efektivněji.
Materiál fixního aparátu si hradí pacient sám. Cena fixního aparátu se odvíjí od kalkulace dané ordinace, takže může být zpravidla odlišná. V současné době je cena fixního aparátu v naší ordinaci 10000,- Kč na čelist. Nabízíme však možnost postupné úhrady ceny fixního aparátu po dobu nošení fixního aparátu.
Zdravotní pojišťovna hradí práci lékaře, což představuje otisky, rtg, kontroly, převazování aparátu atd. Materiál fixního aparátu si hradí pacient sám. Některé zdravotní pojišťovny přispívají i na tento materiál, avšak každý rok se to mění, takže je zapotřebí zjišťovat aktuální stav úhrad přímo na pobočce zdravotní pojišťovny pacienta v místě bydliště.
Doba léčby fixním aparátem je individuální, avšak obvykle se udává 1,5-2 roky. U dospělých pacientů je doba léčby, vzhledem k věku, stanovená minimálně na 2 roky a více.
Kontroly probíhají obvykle každých 6-8 týdnů.
Během léčby fixním aparátem je nutné dodržovat dokonalou ústní hygienu, po každém jídle se musí chrup vyčistit a udržovat bez plaku. Pokud se dostatečně neudržuje hygiena dutiny ústní, dochází k demineralizaci a k trvalému poškození skloviny. Při nasazení fixního aparátu dostane každý pacient instruktáž o ústní hygieně, o typech kartáčků a ústních vod, ale samotné čištění už závisí jen na něm.
Optimální je stav, kdy během preventivní stomatologické prohlídky Váš stomatolog zjistí ortodontickou anomálii a doporučí Vám vyšetření na ortodoncii. Pokud tato situace nenastane, máte možnost se objednat kdykoliv bez doporučení. První problém obvykle nastává kolem 6. roku, kdy začíná prořezávání prvních stálých zubů.
Ortodontické anomálie se dají léčit v každém věku, takže i dospělí mají možnost nosit fixní aparát.
Bolest je vnímána velmi individuálně, spíše je chrup více citlivý, hlavně v prvních dnech po nasazení.
Po sejmutí fixního aparátu si zuby musí zapamatovat novou pozici a k tomu nám pomáhá retenční drát nebo-li fixní retainer, který se lepí na zadní plochu předních zubů a retenční aparát, což je v podstatě jednoduché sundavací rovnátko, které se nosí ještě určitou dobu na noc. Pokud se tato retence nenosí nebo nějak jinak šidí, může skutečně dojít k navrácení zubů do původní polohy, tedy alespoň částečně.
+420 777 509 995 info@ortodoncie-opava.cz